banner ad

Η ΑΘΗΝΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

. June 18, 2011 . 0 Comments

Σε εκατοντάδες πόλεις ολόκληρης της Ευρώπης γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής στις 21 Ιουνίου.

Φέτος οι εορτασμοί θα αρχίσουν στις 19 του μήνα και θα ολοκληρωθούν στις 23.

Στο μεγάλο «πολιτιστικό πάρτι», όπως έχει ονομαστεί, που διοργανώνεται φέτος για 12η χρονιά, χιλιάδες πολίτες θα έχουν την ευκαιρία να επιλέξουν εκδηλώσεις με εκπροσώπους όλων των ειδών της μουσικής

Το πρόγραμμα αναλυτικά

Κυριακή 19 Ιουνίου

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ – Π. Κολοκοτρώνη

Μουσική: Free Style Mood/ Ώρα έναρξης: 20:00

Dj Zarko Vs Dj John K

Δευτέρα 20 Ιουνίου

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ – Π. Κολοκοτρώνη

Μουσική: House, Lounge House / Ώρα έναρξης: 21:00

Dj Mario + Live Sax

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

Μουσική: Κλασσική Μουσική / Ώρα έναρξης: 21:00

Η Συμφωνική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων υπό την Μουσική Διεύθυνση του Μιχάλη Οικονόμου θα ερμηνεύσει μεταξύ άλλων Vivaldi, Piazzolla, Delibes, Tchaikovsky

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ

Μουσική :Κινηματογραφική, Ορχηστρική / Ώρα έναρξης: 18:30

Γιώργος Βαρσαμάκης

OticonsEnsemble

Marios Strofalis Quartet

Ezster Horgas Ensemble (Hu)

BACARO (Σοφοκλέους 1)

Μουσική :Artistic, Cuban Project/ Ώρα έναρξης: 22:00

Sexteto Κουβανών μουσικών με 2 χορευτές, παρουσιάζουν πολυθέαμα, μείξη από Κουβανέζικη μουσική, μοντέρνο χορό, Κουβανέζικη «trova» και Αφροκουβανέζικους ρυθμούς. Διεύθυνση: YoelSoto.

Tρίτη 21 Ιουνίου

LOOP – ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ

Μουσική :Dub, Dubstep, Breaks, Drum n Bass/ Ώρα έναρξης: 17:00

Reggaelise Dub

Jeph1 b2b Narel

Alex Dizta ‘mechanoid audio’

Evry (UK)

Satori 101 Nu skool breaks

Nikolas

Josh ‘J-Man’ Lear (UK)

Kenesis

DJ Kredo

Junior K

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ

Μουσική :Ηλεκτρικό και Ακουστικό, Trad-pop- Rock/ Ώρα έναρξης: 18:30

Klein Mein

Βαγγέλης Μαρκαντώνης

Ρακοσυλλέκτες

Tequila Kseftila

Mr P + Parkour Team URS

ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ (Κορινθίας 6, Αμπελόκηποι)

Μουσική:Κλασική μουσική, Ώρα έναρξης: 11.00

AngeliqueTragin

BaroqueandBlue

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ

Σε συνεργασία με την NoizProductions

Μουσική: Hip-Ηop / Ώρα έναρξης: 17:30

6aria

People On Track

CoronaVirus,

Flowjob

FlyByWire Band

Outkast exellence

Kill Emil/ Elephant Phinix

Killah P

Periplanomenos

SoulN.e.k. & Rsn

Selector nesco

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ – Π. Κολοκοτρώνη

Mουσική:Funk, DeepHouse / Ώρα έναρξης: 21:00

DjMr. B

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ

Μουσική: Funk, Reggae, Ska/ Ώρα έναρξης: 17:30

Sad disco

Skanontropo

Ades potes

Fundracar

Panonia All Star Ska Orchestra (Hu)

ΙΔΡΥΜΑ Β. & Μ. ΘΕΟΧΑΡΑΚΗ – Αμφιθέατρο

Μουσική: Jazz, Musical Retro, Ώρα έναρξης 21:00

Σία Κοσκινά, ηθοποιός musical -Μπάμπης Βελισσάριος, τραγούδι – Θάνος Πολύδωρας, τραγούδι – Δαυίδ Ναχμίας, ενορχήστρωση – Βαγγέλης Κατσαρέλης, τρομπέτα – Jaime Smith, βιολί – Μαρίνος Γαλατσινός, φλάουτο – Άγγελος Τζαμαρίας, τρομπόνι .

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ – ΑΙΘΡΙΟ

Μουσική: Παλιά Μουσική / Ώρα έναρξης: 21:00

Μουσικά Σύνολα του Δήμου Αθηναίων και Μικτή Χορωδία υπο την Διεύθυνση του Σταύρου Μπερή

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩΝ (Οδός Σίνα)

Μίκης Θεοδωράκης/ Ώρα έναρξης: 19:00

Παρουσίαση του βιβλίου «MikisTheodorakis par lui-meme» του Γιώργου Αρχιμανδρίτη ( Εκδόσεις ActesSud ), παρουσία του συνθέτη. Συναυλία με τη Νένα Βενετσάνου. Θα ερμηνεύσει μερικά από τα πιο όμορφα έργα του Μεγάλου Συνθέτη με την Έλενα Μουζάλα (πιάνο), τη Βιβή Γκέκα (μαντολίνο), τον Σταύρο Αγαννιώτη (κιθάρα) και τον Σόλη Μπαρκή (κρουστά)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

ΣΥΝΤΑΓΜΑ

Μουσική :PercussionsCross-Road / Ώρα έναρξης: 18:00

Batala

Batuca

SeliKanou

ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΤΡΙΓΩΝΟ

Ώρα έναρξης: 17:30

Μουσική: Παρέλαση Κρουστών

ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ (Δ. Αεροπαγίτου)

Μουσική: Παρέλαση Φιλαρμονικής

ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ – Κήποι

Μουσική: Ορχήστρες και Μουσικά σύνολα / Ώρα έναρξης 20.00

«Metallon» Χάλκινα Πνευστά της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών με την Βάσια Ζαχαροπούλου, φωνή και τον Σπύρο

Λάμπουρα, κρουστά .

Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ – Μουσική διεύθυνση: Ανδρέας Πυλαρινός

MelosBrass- Συμπράττουν μέλη των Χάλκινων Πνευστών της Συμφωνικής Ορχήστρας της ΕΡΤ

Καμεράτα-Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής και το Κουιντέτο του Δημήτρη Καλαντζή

ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ «ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ» – Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Νότες & Λέξεις για μικρούς και μεγάλους / Ώρα έναρξης: 18:30

Encardia

Αλέξανδρος Χρηστίδης, κρουστά

Κουιντέτο Χάλκινων Πνευστών ΑΣΟΝ

Συγκρότημα παραδοσιακής ιρλανδικής μουσικής KELTOI

Κουιντέτο Ξύλινων Πνευστών «Αίολος»

Camerata Junior

ΣΑΛΑΝΤΙΝ – Κεραμεικός (Μ. Αλέξανδρου 111 )

Μουσική :Jazz, Funk/ Ώραέναρξης: 19:00

Sun Electric Dopperman, Radio Sol

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ

Μουσική :World, Trad

Μάρθα Mαυροειδή

Aroma mediteraneo

Kent orchestra (Tr)

Γεωργία Νταγάκη

Γιάλα

BACARO (Σοφοκλέους 1)

Μουσική: Ειρήσθω εν παρόδω/ Ώρα έναρξης: 22:00

Οι ειρήσθω εν παρόδω (Γιώργος Κεσίσογλου, ούτι – Παναγιώτης Ράπτης , άλτο & σοπράνο σαξόφωνο, φλάουτο – Άκης Αλεβιζόπουλος, κρουστά – Θανάσης Γουρούνας, 6χορδο ηλεκτρικό μπάσο & κοντραμπάσο – Χρήστος Τσαρούχας, κρουστά – Σέργιος Χρυσοβιτσάνος, βιολί)

MADCLUB (Δεκελέων 12, Γκάζι )

Ώρα έναρξης: 11:00 μμ

Dj-set : ΑντώνηςΣιακφάς (electro, ebm, new wave)

Γιώργος Αzrael Σαφελάς (futurepop, synthpop)

MOSAIKO CAFE COCTAIL BAR (Λαοδίκης 30 Γλυφάδα)

Μουσική :Electronica, post rock, dark ambient/ Ώρα έναρξης 21:30

Parallel worlds: Οι parallel worlds θαπαρουσιάσουν στιγμές τόσο από την πορεία του γκρουπ όσο και από τον χώρο της ξένης ηλεκτρονικής σκηνής.

Τετάρτη 22 Ιουνίου

LOOP – Πλατεία Ασωμάτων

Loop presents: Web Radios and Residents/ Ώρα έναρξης 17:00

Cannibal Radio: Yanman Feat Lusty Apricot + Simos Ares + Mr.M

Viasound Radio: Andreas Z + Yannis K

Dance Radio: Mr Mario

Electric Dreams Radio: Analog Trip

Mikee

Lucien Dubazz

Ignatios Dub

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ (Έξοδος Μέτρο)

Μουσική: Pop, ElectroDance/ Ώρα έναρξης:

Pop22watt

Parania

Jimmy Jeep & Dynamot

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ

Σε συνεργασία με την Athens Voice

Ώρα έναρξης: 18:30

Raintear

EggHell

Joalz

Marietta Fafouti

DrAtomik

Mickey Pantelous

Dimitris Vassilakis

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ- Πλατεία Κολοκοτρώνη

Ώρα έναρξης: 21:00

Μουσική: Soulfoul House, Dj Betty

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ

Μουσική: Electro, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 18:30

S.e.x.

Bibibo 64

Morphologue (Ch)

The bet

Brothers in plug

Expert medicine

MANI (Fr)

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ- ΑΙΘΡΙΟ

Συμφωνική Δήμου Αθηναίων/ Ώρα έναρξης: 21:00

Η Συμφωνική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων υπό την Μουσική Διεύθυνση του Μιχάλη Οικονόμου θα ερμηνεύσει μεταξύ άλλων Vivaldi, Piazzolla, Delibes, Tchaikovsky

 

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ (Οδός Σινά)

Μουσική: Jazz/ Ώρα έναρξης: 21:00

Με το νεαρό πιανίστα, Νικόλα Αναδολή, νικητή του GrandPrixDeLaVilleDeParis στο μεγάλο διεθνή διαγωνισμό piano – jazz «MartialSolal», τον Οκτώβριο του 2010, τον Σωτήρη Αναδολή (κρουστά), και τον Δημήτρη Γουμπερίτση (κοντραμπάσο)

ΕΘΝΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

Μουσική: Παραδοσιακό

ΣΑΛΑΝΤΙΝ – Κεραμεικός (Μ. Αλέξανδρου 111 )

Μουσική :Dub, Electro, Folk/ Ώρα έναρξης: 20:00

ElektroBalkanaLive

PURE BLISS (Ρόμβης 24Α Σύνταγμα)

Μουσική: Latin, Tango/ Ώραέναρξης: 21:00

Ορχήστρα Janet Kapuya

Συμμετέχουν οι χορευτές Leonardo Gomez και Μαργαρίτα Πλέσσα

BACARO (Σοφοκλέους 1)

Free Time Quintet Feat Miranda Verouli / Ώρα έναρξης: 22:00

Tο Free Time Quintet θα παρουσιάσει το project «Brazilian Tribute»: bossanova, samba, chorinhoτού AntonioCarlosJobimκαι άλλων μεγάλων Βραζιλιάνων συνθετών. (Miranda Verouli – vocals, Spyros Michael guitar / arrangements, Amalia Kountouri – flute, Stavros Parginos – cello, Periklis Trivolis – double bass, Christos Asonitis – drums.

MADCLUB (Δεκελέων 12, Γκάζι)

Ώρα έναρξης: 11:00 μμ

Dj- Set : Κώστας Θεοδωράκης (Almost There-www.waveradio.gr), Electro, Pop, Rock, Clash

MOSAIKO CAFΕ COCKTAIL BAR (Λαοδίκης 30, Γλυφάδα)

Μουσική :Pagan poetry, Rare Grooves, Indie, Alternative, Electric Tunes, Dark/ Ώραέναρξης: 21:30

Οι M & Fproductionsσε μια βραδιά Folieadaux: μια κατάσταση στην οποία δυο άτομα που σχετίζονται στενά αναπτύσσουν ένα κοινό παραλήρημα.

Πέμπτη 23 Ιουνίου

LOOP – Πλατεία Ασωμάτων

Μουσική: House, Tech-house, Techno, Electro/ Ώρα έναρξης: 17:00

Loop Presents: Label Nights Resident & more

Quantized Music: Tolis Q

Dieb Audio: John Dalagelis

Orfeas Recordings: Kreon + Lemos + Tony Lazar

Αvaton Recordings : Mikele

Olga Kouklaki

Noetic

Manu

Roman

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ – Πλατεία Κολοκοτρώνη

Ώρα έναρξης: 21:00

Μουσική :Soul Foul House

Dj Betty

ΣΑΛΑΝΤΙΝ – Κεραμεικός (Μ. Αλέξανδρου 111)

Μουσική: New Orleans Hot Jazz / Ώρα έναρξης:20:00

BlackJack

YOGABALA (Ρήγα Παλαμήδου 5/7, Ψυρρή)

Μουσική :Disco, Electro, Techno / Ώρα έναρξης: 18:00

Astytekk

Hospital DJs (Zorz & Slydex)

Jordan

Methi

PUREBLISS (Ρόμβης 24Α Σύνταγμα)

Μουσική: Swing/ Ώρα έναρξης: 21:00

Ορχήστρα Γιώργης Χριστοδουλου

Συμμετέχει η χορευτική ομάδα Athens Lindy Hop

MAD CLUB (Δεκελέων 12, Γκάζι)

Ώρα έναρξης: 10.00 μμ

Live: Playground Theory (Indie, Pop, Rock, Female Vocals)

Drama Queen (Alternative Rock, Female Vocals)

7Frogs Indie, Rock

After Live-Dj-Set: Λάμπρος Μπαλάσκας+Guest, (Indie Rock, Shoegaze, Alternative)

MOSAIKO CAFE COCKTAIL BAR (Λαοδίκης 30, Γλυφάδα)

Μουσική: J Pop, Club Pop New Jazz Grooves, 60s ye ye pop, Bossa Nova, Tropical Disco/ Ώρα έναρξης: 21:30

Dj vouno (Βουνό)

Print Friendly, PDF & Email

Tags:

Category: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *